Obezite, vücuda besinler ile alınan enerjinin, harcanan enerjiden fazla olmasından kaynaklanan ve vücut yağ kitlesinin, yağsız vücut kitlesine oranla artması ile karakterize olan kronik bir hastalıktır. Obezite, başta kardiovasküler ve endokrin sistem olmak üzere vücudun tüm organ ve sistemlerini etkileyerek çeşitli bozukluklara ve hatta ölümlere yol açabilen önemli bir sağlık problemidir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından en riskli 10 hastalıktan biri olarak kabul edilen obezitenin, yine aynı örgüt tarafından yürütülen son araştırmalarda kanserle yakın ilgisi olduğu da belirlenmiştir. DSÖ’ne göre bel/kalça oranı kadınlarda 0.85’den ve erkeklerde ise 1.0’den fazla ise android tip obezite olarak kabul edilmektedir. Bu dağılımın belirlenmesinde bel/kalça oranı kullanılmakta ise de, tek başına bel çevresi ölçümü, karın bölgesindeki yağ dağılımı ve sağlığın bozulmasında önemli ve pratik bir gösterge olarak kullanılmaktadır. Yağın karın bölgesinde ve iç organlarda toplanması insülin direncine yol açmaktadır. İnsülin direnci ise obezite ile yol açtığı Tip 2 Diyabet, hipertansiyon, dislipidemi, koroner arter hastalıkları arasındaki ilişkiyi sağlayan en önemli faktördür. Tek başına bel çevresi ölçümünün erkeklerde 94 cm, kadınlarda 80 cm ve üzerinde olması hastalık riski ile ilişkilidir.

Sınıflandırma

BKİ (kg/m2)

Temel kesişim noktaları

Geliştirilmiş kesişim noktaları

Zayıf (düşük ağırlıklı)

<18.50

<18.50

Aşırı düzeyde zayıflık

<16.00

<16.00

Orta düzeyde zayıflık

16.00 - 16.99

16.00 - 16.99

Hafif düzeyde zayıflık

17.00 - 18.49

17.00 - 18.49

Normal

18.50 - 24.99

18.50 - 24.99

Toplu, hafif şişman, fazla kilolu

> 25.00

23.00 - 24.99

Şişmanlık öncesi (Pre-obez)

25.00 - 29.99

> 25.00

25.00 - 27.49

  Şişman (Obez)

> 30.00

27.50 - 29.99

 Şişman I. Derece

30.00 - 34-99

> 30.00

30.00 - 32.49

 Şişman II. Derece

35.00 - 39.99

32.50 - 34.99

35.00 - 37.49

 Şişman III. Derece

> 40.00

37.50 - 39.99

> 40.00

Bağışıklık Sistemi

Vücudu tüm patojenlere karşı koruyan, enfeksiyona karşı uzun süreli güvenlik sağlayan ve dikkatli olan,kendi dokularına saldırmayan veya yararlı birliktelik yaşadıklarını tehlikeye atmayan savunma sistemine bağışıklık sistemi denir. İyi işleyen bir bağışıklık sistemi, patojenik organizmalara karşı iyi bir savunma sağlamanın ve tehdit edici olmayan organizmalara, gıda bileşenlerine ve kendine tolerans sağlamanın anahtarıdır. Yeni doğan bebeklerin olgunlaşmamış bir bağışıklık sistemi vardır. Doğumdan sonra, immünolojik yeterlilik, kısmen anne sütünde bulunan olgunlaşma faktörlerinin bir sonucu olarak ve kısmen de antijenlere (besinlerden ve çevresel mikroorganizmalardan, ikincisi doğum sürecinin kendisi sırasında başlayan) maruz kalmanın bir sonucu olarak kazanılır.Yaşam döngüsünün diğer ucunda, yaşlı insanlar bağışıklık sisteminde ilerleyen bir düzensizlik yaşarlar, bu da edinilmiş bağışıklığın azalmasına ve enfeksiyona daha fazla yatkınlığa yol açar. Edinilmiş bağışıklıktaki bu yaşa bağlı düşüş, bağışıklık kazanımı olarak adlandırılır. İmmünosesansın ek bir sonucu da aşılamaya verilen yanıtın bozulmasıdır. Doğuştan gelen bağışıklık, edinilmiş bağışıklığa göre yaşlanmadan daha az etkileniyor gibi görünmektedir.Bağışıklık sistemi hücreleri, enerji üretimi için yakıt olarak glikoz, amino asitler ve yağ asitlerini kullanabilir.Ayrıca antioksidan enzimlerimizin çalışabilmesi için Mn, Cu, Zn, Fe ve Se gibi minerallere ihtiyaç vardır. C vitamininin hem doğuştan hem de uyarlanabilir bağışıklık sisteminin hücresel işlevleri üzerinde çok sayıda yararlı etkisi olduğu görülmektedir.Enfeksiyon olan bölgelerde enfeksiyonun azalması için mikrobiyal öldürmeyi arttırır. Bu açıklamalarda görüldüğü gibi bağışıklık sağlıklı ve dengeli beslenme ile genel olarak güçlendirebilir.Ancak herhangi bir hastalığa karşı bağışıklığı güçlendirmek kolay değildir.Bunun için aşı gereklidir.

Gable ve Haidt’e göre ise, pozitif psikoloji, insanların, grupların ve kurumların en üst düzeyde işlev gösterebilmesi ve gelişmesi için gerekli koşulları ve süreçleri inceleyerek katkıda bulunan bir alandır.

Kısacası; pozitif psikoloji bireylerin güçlü özelliklerini, erdemlerini ve potansiyellerini ele alan bir yaklaşımdır. Pozitif psikoloji, yaşamı değerli kılan şeylerin ne olduğu ile ilgilenir ve insanları mutluluğa, psikolojik iyi oluşa ve memnuniyete götüren etkenlere odaklanır. Pozitif psikoloji, insanın daha iyi ve daha mutlu yaşamasını hedef alması gerektiğine vurgu yapar, aynı zamanda ruh sağlığını korumada ve uyum bozukluklarını gidermeye yardımcı olur.

İnternet ve Beslenme

İnsanların beslenme bilgilerine erişilebilirliği, internet erişimi nedeniyle artık neredeyse evrenseldir ve mevcut bilgiler, bilimsel bütünlüğü ve sağlayıcı uzmanlığı açısından farklılık göstermektedir. Halkın bilgi arama davranışlarını anlamak, sağlıklı beslenme tavsiyeleri sağlamak için çok önemli hale gelmiştir.

İnternete neredeyse evrensel erişim, gelişmiş arama motorları ve sosyal medyanın yaygın olarak benimsenmesi, artık halkın gıda ve sağlık hakkındaki bilgilere erişiminin temelini oluşturuyor ve halk, bilgi için giderek daha fazla internete yöneltmektedir.Ancak  internetin bilginin kalitesi veya doğruluğu konusunda hiçbir filtresi yoktur, bu da mitlerin ve sahte bilimin hızla çoğalmasını sağlar. Resmi eğitimden, saygın kimlik bilgilerinden veya profesyonel davranış kurallarına bağlılıktan yoksun olan ‘konu uzmanları’ olarak kendilerini ilan eden insanlar söz hakkına sahiptir. Bloglar, sosyal medya ve ‘uzman’ web siteleri, uzmanlıkları ne olursa olsun herkes tarafından yazılabilir. Yapılan çalışmalarda Amerika Birleşik Devletleri’nde, 2011’de insanların% 80’i sağlıkları hakkında çevrimiçi tavsiye aradıklarını ve % 70’i sosyal medyayı haber kaynaklarından biri olarak bildirmiştir.

Peki güvenilir hizmet nasıl alabiliriz? Gerçekten doğru kişiye ve uzmana nasıl ulaşabiliriz? Bu sorular herkesin aklına her zaman bir soru işareti oluşturur. Bizler bu soruları ortadan kaldırmak, güvenilir ve gerçek yanıtlara ulaşmak için, evepsikolog.com uzmanlarımızdan danışmanlık ve destek alabilirsiniz. Amacımız sizlerin dengeli ve sağlıklı beslenerek, sağlık problemlerinizi en aza indirip beslenme ile sizleri desteklemek. Bu desteği birlikte doldurduğumuz anamnez formları, kan tahlilleri ve daha bir çok inceleme ile sağlamaktayız.

Başta İstanbul ,Ankara, İzmir şehirlerimiz olmak üzere yurt içi ve yurt dışı tüm danışanlarımıza online diyet hizmeti vererek hayatlarınıza dokunarak daha sağlıklı ve dengeli beslenmenize yardımcı oluyoruz.

Önerilen Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir